Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 12 - 20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Smrtící ovoce

lntoxikace avokádem a jeho smrtelný důsledek pro papoušky je mezi chovateli dobře známý. Čím je tato, pro člověka „superpotravina“, tak nebezpečná pro papoušky a jak to funguje?

Pokud je to možné, avokádo, ani jeho zbytky nikde v okolí

 papoušků nenechávejte, a už vůbec ne bez dozoru.

Celý problém je v toxinu, který je v celé rostlině avokáda obsažen. Tento toxin se nazývá persin, který je pro papoušky prudce jedovatý.

 

Jaké má příznaky a proč na ně nečekat.

Průběh otravy od pozření avokáda po úhyn papouška bývá velice rychlý. Smrt nastává 24-48 hodin po pozření. První příznaky se objevují cca 12 hodin od pozření. Bohužel, v tu chvíli už zpravidla bývá pro papouška příliš pozdě. Jakmile se objeví klinické příznaky dušnosti, obvykle papoušek uhyne do 15 minut.

  • Ztráta energie – papoušek je slabý, ztrácí schopnost sedět.
  • Zažívací potíže – papoušek trpí zácpou
  • Respirační potíže – papouškovi se špatně dýchá

 

Jak to funguje?

Avokádo obsahuje persin ve všech svých částech. Jakmile papoušek pozře avokádo, do 12 hodin se projeví viditelné, výše zmíněné příznaky, k nimž je často přidruženo také selhání ledvin a jater.

Tělo papouška reaguje hromaděním tekutin okolo srdce a v krajním případě jeho nekrózu, čímž dochází k disfunkci srdce. Tekutina se hromadí také v plicích, jejich funkční nedostatečnost můžeme pozorovat na stále se zhoršujícím dýchání papouška. Jakmile se objeví respirační potíže, můžeme téměř s jistotou očekávat papouškovu smrt.

 

Nečekejte na příznaky!

Jakmile začínáme vnímat příznaky intoxikace způsobené pozřením avokáda může být už pozdě.

Proto je důležité své mazlíčky velmi dobře hlídat, když je doma pouštíme z voliéry. Jakmile si všimneme, že papoušek, byť jen malý kousek avokáda, uloupil, na nic NEČEKEJTE, NEPIŠTE NA FB dotazy typu „Co mám dělat?“, OKAMŽITĚ VOLEJTE VETERINÁŘI a jeďte k němu. Jedině tak zvýšíte papouškovu šanci na přežití.

Naše doporučení: Lepší planý poplach se ztrátou peněž za výjezd veterináře, než žádný poplach či váhání se ztrátou milovaného papouška.

 

    Ať jsou vaši papoušci zdraví!

    Váš tým CP Zoo

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nenechte si uletět žádné novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Conquiro Power s.r.o.
Dlouhá 730/35, Staré Město
110 00 Praha 1

 
Kontakty
Logo
Zákaznická podpora CP ZOO
Zákaznická podpora CP ZOO
(Po-Pá, 12 - 20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz