Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 12 - 20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
10.04.2023
🦜 Nová FB skupina 👥
❤️ Všichni jste srdečně zváni!!! ❤️ Vytvořili jsme novou facebookovou skupinu pro každého, kdo se rád dozví nové informace o z oblasti chovu papoušků... číst celé
06.01.2023
Jak Vám zboží dopravíme a kolik Vás to bude stát?
Abychom byli maximálně transparentní, vytvořili jsme pro Vás přehled způsobů dodání zboží, které využíváme. Doručení můžeme rozdělit do 3 typů Dor... číst celé
05.01.2023
Jakým způsobem ověřujeme recenze?
Spousta e-shopů si uměle vytváří recenze, aby stoupli v očích svých zákazníků. Nakupující je tak zmaten a nemá jistotu, zda nakupuje ve spolehlivém e-... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co papouškům škodí?
  4. Záludné, jedovaté spotřebiče a nádobí

Záludné, jedovaté spotřebiče a nádobí

Většina chovatelů papoušků jistě slyšela o náhlém úmrtí papoušků způsobeného používáním nevhodného nádobí při vaření.

A většina chovatelů již ví, jaké označení nádobí má hledat, aby to bylo pro naše opeřené miláčky bezpečné, a my si o tom v na následujících řádcích také přečteme.

 

Samozřejmě se jedná o teflonové nádobí, které může způsobit velice rychlou smrt našich mazlíčků. Teflon může být označen jako PTFE (Polytetrafluorethylen), což je látka, kterou lidé užívají kvůli jejím vlastnostem. Je to relativně stabilní s nepřilnavý materiál, a proto se začal v pro domácnosti užívat zejména při výrobě pánví, nádob na pečení, ale přirozeně i jiného nádobí. Pozor, mimo kuchyni se teflon využívá také na výrobu žehliček a žehlících prken a dalších spotřebičů.

 

Jak to, že je toxický, když ho používáme při výrobě jídla?

 

PTFE je relativně stabilní plast, který už není tak stabilní s ohledem na teplotu.

Již jsme na různých facebookových skupinách viděli různé komentáře, které škodlivosti teflonu oponovaly slovy typu „mám doma papouška XX let, teflonové nádobí používám a nikdy se nic nestalo“.

Ti z vás, kteří máte svého papouška skutečně rádi, neberte ohled na argumentaci tohoto typu, ani v jiných oblastech. Jak jste mohli číst v předchozích řádcích, teflon je relativně stabilní sloučenina. Do určité teploty se nic nestane, ale pak se náhodou teplota překročí (při vaření, smažení či pečení se to stane velice snadno), a než se rozkoukáte, papoušek vám uhyne přímo na bidle.

Štěstí jednoho majitele by nemělo sloužit jako odůvodnění pro riskování zdraví i u Vašeho papouška.

Při chovu jakýchkoli zvířat, nikoli jen papoušků, je nejdůležitější a nejúčinnější prevence. Proto o všem nejdříve přemýšlejte a zjišťujte si podrobnosti. Je to mnohem snazší než pak řešit následky, pokud ještě řešitelné jsou.

Při teplotách vyšších, než je 260°C, se již uvolňují mikročástice, které mají negativní vliv na dýchací soustavu. Jakmile teplota dosáhne 350°C, rozklad PTFE je již velmi znatelný a do ovzduší se uvolňuje velké množství vysoce toxických látek, včetně perfluoroktanové kyseliny (PFOA), která byla při výrobě teflonu dlouho používaná (od roku 2019 Stockholmskou úmluvou regulována).

U papouška tyto toxické látky působí velice škodlivě na plíce a také srdce, které se bude vyznačovat arytmií, a nakonec úplným selháním.

Silnější vystavení výparům papouška okamžitě zabije.

Při velmi lehké kontaminaci můžete pozorovat tyto příznaky:

  • Dyspnoe – pták se bude dusit
  • Ataxie – pták bude mít nekoordinované pohyby
  • Útlum

 

Proto při výběru domácích spotřebičů (nejen kuchyňského nádobí) dbejte na to, aby neobsahoval teflon. Můžeme se orientovat označením PFOA a PTFE free.

Obrázek 1: Obrázek je orientační, není to výčet možných označení. Podstatný je text "PFOA free"

* Obrázky jsou pouze ilustrační    

Ať se Vašim papouškům daří!

    Váš tým CP Zoo

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nenechte si uletět žádné novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Conquiro Power s.r.o.
Dlouhá 730/35, Staré Město
110 00 Praha 1

 
Kontakty
Logo
Zákaznická podpora CP ZOO
Zákaznická podpora CP ZOO
(Po-Pá, 12 - 20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz