Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 12 - 20 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Zákeřná trojka

Mnoho lidí si nedovede představit ráno bez každodenního rituálního hrnku silné kávy nebo dobrého čaje. A mnoho z nás si rád občas zobne trošky čokolády nebo ji jako já rád ztrestá úplně celou.

      

Káva, čaj a čokoláda se objevují snad v každé domácnosti. Pro lidi jsou vítaným zpříjemněním dne, ale pro papoušky jsou to velmi toxické potraviny. Naneštěstí je papoušci chtějí velmi vášnivě, když vidí, že si na nich pochutnává jejich lidský parťák. Díky tomu že nás vidí tyto pít kávu, či jísti čokoládu, věří, že je to bezpečné, a pokud je neohlídáme, může pro ně být konzumace těchto produktů fatální. Bude to naše chyba a naše nepozornost, kterou si už neodpustíme.

Za touto toxicitou stojí skupina alkaloidů zvaná metylxantiny, do níž patří theobromin, který je obsažen v kakaových bobech a v čaji, kofein, který je obsažen hlavně v kávě, ale v čajových listech má také svůj podíl, a posledním, který zmíníme, je theofylin, který se vyskytuje především v čajových listech.

 

Jaké jsou příznaky intoxikace metylxantiny?

Po pozření toxického množství čokolády, kávy nebo čaje, můžeme sledovat příznaky otravy cca za 6-12 hodin.

Jedním z příznaků je veliká potřeba papouška pít, jelikož tyto látky způsobují nadměrnou žíznivost, tzv. polydipsii, dále zvracení a průjem. Papoušek může být také mnohem aktivnější s nekoordinovanými pohyby, jelikož jsou tyto látky silnými stimulanty centrální nervové soustavy, což v důsledku způsobuje také srdeční a svalové křeče.

 

Výše zmíněné příznaky jsou varovnými signály, že váš papoušek nutně potřebuje veterinární péči. Pokud ale přistihnete papouška při činu, nikdy na příznaky nečekejte a ihned kontaktujte svého veterináře, ideálně specialistu na exotické ptactvo.

 

Spousta lidí si nepřipouští nebo nechce připustit, že to, co jim neublíží, může ublížit našim opeřeným společníkům. Skutečnost, že to papouškům chutná a že toho zase tolik nesnědli, by nemělo být argumentem proto jim tyto výrobky nabízet. Papoušci chtějí ochutnat to, co jíme my, ale na nás je, abychom je před jedovatými látkami chránili a zabránili jim pozření čokolády, kávy, či čaje.

 

    Ať se vašim papouškům daří!

    Váš tým CP Zoo

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nenechte si uletět žádné novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Conquiro Power s.r.o.
Dlouhá 730/35, Staré Město
110 00 Praha 1

 
Kontakty
Logo
Zákaznická podpora CP ZOO
Zákaznická podpora CP ZOO
(Po-Pá, 12 - 20 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz